آینه‌کاری نوعی تزیین داخلی ساختمان ، با چسباندن قطعه‌های کوچک آینه به شکل‌های هندسی و گل و بته‌های مختلف است . در این رشتهٔ هنری ، هنرمند آینه‌کار با استفاده از شیشه و برش آن به اشکال متنوع ، فضایی درخشان و زیبا در بناها می‌آفریند که از بازتاب نور در قطعات بی‌شمار آینه تشعشع ، درخشش و زیبایی در تزیینات بناها ایجاد می‌شود و پوششی بسیار مناسب و زیبا برای تزیین بنا از نظر استحکام و دوام است .

این هنر یکی از شاخه‌های هنرهای تزیینی ایران است و از ابتکارهای ویژهٔ هنرمندان ایرانی به شمار می‌آید و در دوره ساسانیان رایج بوده است .

آب و آینه در فرهنگ ایرانیان نماد پاکی و روشنایی، راستگویی و صفا بوده‌اند و به احتمال زیاد کاربرد آن در معماری نیز همین معنا را دارد . علاوه بر این ریشه‌های اقتصادی آینه‌کاری را نباید فراموش کرد . در سده ۱۰هجری قمری آینه از اروپا به ویژه از ونیز به ایران وارد می‌شد و بخشی از این آینه‌ها هنگام جابه‌جایی در راه می‌شکست . هنرمندان ایرانی برای بهره‌گیری از قطعات شکسته راهی ابتکاری یافتند و از آن ها برای آینه‌کاری استفاده کردند و آینه‌کاری ظاهراً با کاربرد آنها آغاز شد .
آینه کاری در آغاز با نصب جام‌های یک پارچه آینه بر بدنه بنا شروع شد. نه تنها درون بنا بلکه دیوارهای ستون‌دار عصر صفوی نیز با آینه‌های بزرگ تزیین شد .

استفاده از شیوه های جدیدی از آینه کاری در فضای داخلی می تواند به گونه ای باشد که با سبک دکوراسیون منزل شما هماهنگ بوده و به ویژگی های برجسته و خاص آنها نیز بیافزاید .ویژگی ها ی آینه کاری :

آینه کاری از ویژگی های منحصر به فردی است که از زمان گذشته در معماری ایرانی و خانه های قدیمی استفاده دیده می شود . با چسباندن قطعات کوچک آینه در اشکال هندسی متفاوت کنار هم شاهکار آینه کاری پدید می آید. هنرمندان آینه کار با برش شیشه به شکل های متنوع، درخشش و تلالو آینه و بازتاب آن را به فضای داخلی وارد کرده و در عین حال باعث جذابیت بیشتر فضا می شوند .

می توان گفت مهمترین خصوصیت آینه در فضای داخلی بزرگ و روشن کردن فضا است . درخشش نور و بازتابی که از آینه به فضا دارد، باعث می شود روشنایی خانه بیشتر شود و در عین حال به دلیل انعکاسی که از محیط اطراف خواهد داشت ، باعث می شود فضای منزل شما بزرگتر به نظر آید .

اضافه کردن آینه به شکل آینه کاری های زیبا به طراحی داخلی باید با دقت زیادی انجام شده و بهترین قسمت را برای این منظور انتخاب کنید تا بتواند جلوه بیشتری داشته و ویژگی های خود را بروز دهد .

اتاق نشیمن فضایی است که شما در آن از مهمانان و دوستان خود پذیرایی می کنید . اگر می خواهید این فضا را بدون آنکه هزینه زیادی متحمل شوید بزرگتر جلوه دهید ، از آینه های عریض و دیوارهای آینه ای استفاده کنید .

وقتی به موضوع استفاده از آینه در دکوراسیون داخلی منزلمی رسیم اکثر شما ذهنتان به سمت آینه های سرویس بهداشتی می رود چون در بیش تر خانه ها آینه ها را در همین سرویس بهداشتی ها نصب می کنند .

اگر در دکوراسیون نشیمن خانه خود یک دیوار خالی دارید حتماً لازم نیست این دیوار را با تابلو پر کنید. می توانید یک آینه ی بزرگ نصب کنید که این کار هم فضا را بزرگ تر نشان خواهد داد و هم پر نور تر .

اگر در دکوراسیون داخلی آشپزخانه شما از سینک با رنگ تیره استفاده شده و همچنین پشت به پنجره و فضاهای دیگر خانه است می توانید آینه ای به دیوار پشت سینک نصب کنید تا هم نور بیش تری داشته باشید و هم بتوانید حین کار کردن جلوی ظرفشویی پشت سر خود را ببینید و با طرف مقابل خود صحبت کنید .

آینه ها در دکوراسیون معجزه می کنند :

یکی از ایده های خلاقانه ای که میتوان در خانه به کار برد و بدون داشتن کمترین هزینه فضای خانه را بزرگتر کرد استفاده از آینه است . استفاده از آینه در منازل لوکس از گذشته ها تا به امروز متداول بوده است اگرچه آینه به شکل کاربردی و با انواع طرحها و قابها در منزل استفاده می شود , ولی افرادی که به دنبال داشتن فضاهایی متفاوت هستند , از آینه به عنوان یک عنصر دکوراتیو در فضا سازیها استفاده می کنند .

استفاده از آینه در خانه ها و فضاهای کوچک باعث می شود تا فضا بزرگتر به نظر آید و تلالو نور در آینه فضا را روشن تر نماید . همچنین از آینه به عنوان عنصری انرژی بخش در فضا یاد می شود و در فنگ شویی نیز آینه را نمادی از آب می دانند که به فضا آرامش , گستردگی , تازگی و آرامش می بخشد .

آینه ها نه تنها در زیبا سازی فضای داخلی منازل نقش بسزایی دارند بلکه موارد کاربردی زیادی نیز برای آن وجود دارد که از جمله مهمترین آنها می توان به خود آرایی اشاره نمود . در عین حال باید به این نکته توجه داشت که استفاده مناسب از آینه در آرامش و بهبود حالات روانی افرادی که در آن محیط زندگی می کنند نیز نقش موثری را بازی می کند.تلفیق نور و آینه می تواند حس متفاوتی را در فضای شما ایجاد کند و با کمترین هزینه تغییری شگرف در منزل شما بوجود آورد .


تاثیر آینه در دکوراسیون داخلی :


آینه ها تاثیر مثبت زیادی در دکوراسیون داخلی منزل دارند

یک قاعده مشهور در دکوراسیون داخلی آن است که آینه های بزرگ اگر به درستی نصب شوند ، با ایجاد توهم بُعد، عمق فضا را بیشتر جلوه می دهند و همچنین فضا را روشن و درخشان تر می کنند . اگر در فضای کوچکی زندگی می کنید و یا به هر دلیل دیگری می خواهید فضا را بزرگتر جلوه دهید ، می توان با اضافه کردن چند آینه زیبا (بدون حذف دیوارها) فضای خانه را بزرگ ، دلباز و زیبا نشان دهید .

زمان انتخاب آینه برای خانه تان ، هدف اصلی تان را در نظر بگیرید. اگر کارایی آینه مد نظر است ، مطمئن شوید که دو جنبه کارکردی و تزیینی را به طور همزمان داشته باشد . اگر تنها جنبه تزیینی آن مد نظر است، یک آینه با قابی با آرایه و تزیینات (و گاهی کاملا ساده اما شیک) چیزی است که باید به دنبال آن باشید .
وقتی به خانه کسی می روید ، در لحظه اول هیچ چیز به اندازه یک آینه تمام قد در قسمت ورودی خانه چشم شما را نمی گیرد . شاید دلیل آن تاثیر تماشای چهره و لباس خود در آن آینه باشد .


آینه 3 تاثیر بسیار مهم دارد :


همه چیز را روشن و درخشان تر می کند : آینه موجب انعکاس و تکثیر نور خورشید و انواع نورهای مصنوعی می شود .

همه چیز را زنده تر جلوه می دهد : آینه دیگر صرفا وسیله ای نیست که خودمان را در آن نگاه کرده ، بلکه به تنهایی می تواند یک اثر هنری و یا تزیینی در یک فضا باشد .

وسعت و عمق فضا را بیشتر می کند : اگر به درستی و با رعایت نکات و اصول یک فضا را آینه کاری کنید ، می توانید عمق یک فضا را تا چند برابر بیشتر کنید .


انعکاس نور :

با اضافه کردن یک یا دو آینه در اتاق ، به آسانی می توانید میزان نور و انعکاس آن را دوبرابر کنید . اما بهیچ وجه نصب آینه های زیاد را به شما توصیه نمی کنیم . نصب آینه در نزدیکی لوسترها ، و یا در مقابل پنجره ، نور را به زیبایی منعکس می کند .

بهم ریختگی فضا را کاهش دهید :

اگر شما هم مثل اکثر افراد ، قبل از سر رسیدن مهمانها خرت و پرت هایتان را یک کمد بزرگ جا می دهید ، باید یادآوری کنیم که درهای بزرگ و بسته ، فضای اتاق را کوچکتر جلوه می دهد . یک راهکار برای حل این مشکل ، نصب آینه بر روی درهاست . به این شیوه توهم فضای بزرگتر و دلبازتری ایجاد می کنید .

پنجره های بزرگ و دیوارهای آینه ای :

برای اتاق های بدون پنجره ، حس فضایی دلباز حقیقتا کار دشواری است ؟ اما خبر خوش اینکه با دیوار های آینه ای تا حد زیادی می توان این مسئله را حل کرد . اگرچه این دیوار ها چشم اندازی به بیرون ندارند ، اما به طرز ماهرانه ای فضا را بزرگ ، روشن و دلباز نشان می دهد . بر خلاف دیوارهایی پر از قاب عکس ، دیوارهای آینه ای بُعد دیگری به فضا می افزایند .
آینه های بزرگ قدی:گاهی یک آینه بزرگ ، تنها چیزی است که برای متحول کردن اتاق و یا هر فضای دیگری به آن احتیاج دارید . آینه هایی با قاب های پهن، به طراحی شما عمق می دهد .
آینه ها به ارزش معماری هر فضایی می افزایند .

خانه ای لوکس و سلطنتی با آینه کاری :

نمی توان منکر این شد که آینه کاری به لوکس بودن فضا می افزاید . خانه های سلطنتی قدیمی را به خاطر بیاورید که چگونه با آینه کاری های فاخر خود نمایی می کردند . در آینه کاری برای فضای داخلی آنچه می تواند تاثیر متفاوتی بگذارد تعداد قطعات کار شده است . به این معنا که هر چه تعداد قطعات و اشکال برش خورده آینه ریزتر و ظریفتر باشند، شکوه آینه کاری نیز بیشتر است و تلالو نور در فضا ، جلوه خانه لوکس را بیشتر می کند .

دکوراسیون نشیمن :

دکوراسیون نشیمن را نیز می توانید با کاربرد آینه کاری به فضایی متفاوت تبدیل کرده و از شفافیت ایجاد شده در اثر انعکاس و بازتاب در آینه در جهت بهبود طراحی داخلی خانه خود استفاده کنید . آینه کاری با قطعه آینه بزرگتر و اشکالی با خطوط ساده تر با دکوراسیون به سبک مدرن تناسب بیشتری دارند .


آینه کاری در دکوراسیون پذیرایی :

به گفته گروه شیشه و آینه گلستان فضای پذیرایی به علت حس و حال متفاوتی که دارد نیازمند استفاده از دکوراتیوهایی است که زیبایی بیشتری به آن ببخشد . آینه کاری در دکوراسیون پذیرایی انتخابی درست است که روشنایی و درخشش را به فضای داخلی آورده و دکوراسیون منزل شما را با موارد دیگر متمایز می کند .


طراحی راه پله داخلی خانه با آینه کاری :

دیوار کنار راه پله درون فضای داخلی پتانسیل خوبی برای استفاده از آینه کاری دارد . با این کار علاوه بر اینکه راه پله را عریضتر و بزرگتر جلوه می دهید ، نمایی کلی از فضاهای اطراف را نیز می توانید درون آینه مشاهده کنید . استفاده از آینه در راهرو و راه پله های باریک و تاریک راهکاری بسیار مناسب است .


آینه کاری در ورودی خانه :

با ورود به خانه می توان برداشت کلی از دکوراسیون، طراحی و حتی شخصیت و ذهنیت صاحب خانه داشت . استفاده از آینه کاری در ورودی خانه نشان دهنده این است که طراح قصد داشته تا فردی که به خانه وارد می شود متوجه تفاوت و شخصیت ویژه خانه شده باشد . استفاده از آینه کاری خصوصا در دیوار ورودی حس خوبی به فضای ورودی می دهد .


شومینه در دکوراسیون داخلی :

شومینه جزو آن دسته از اجزای داخلی است که نمی توان لزوما آن را در همه خانه ها دید. ولی وجود شومینه در فضای داخلی خانه یک امتیاز مثبت برای شما محسوب می شود و آن هم استفاده از شومینه به عنوان عنصری برجسته در خانه و تبدیل آن به دیوار و سطحی دکوراتیو است که نشان دهنده دکوراسیون داخلی منزل شما نیز هست . آینه کاری در دیوار بالای شومینه پیشنهاد گروه شیشه و آینه گلستان است که با استفاده از آن علاوه بر اینکه زیبایی را به فضای خانه خود می آورید ، انعکاس نور نیز به بهترین شکل وارد فضا می شود .

اگر شما نیز از طرفداران معماری ایرانی هستید می توانید با وارد کردن آینه کاری به سبک سنتی ، نشانی از علاقه خود را همیشه جلوی چشم داشته باشید . آینه کاری با شیشه های رنگیو اشکال هندسی یادآوری از گذشته است و مناسب سبک کلاسیک و سبک سنتی در دکوراسیون خانه است .
اگر شما هم به فکر طراحی و دکوراسیون داخلی منزل خود با استفاده از آینه کاری هستید با ما تماس بگیرید .